Adobe XD vs Sketch

/, Obecně, Práce/Adobe XD vs Sketch

Adobe XD vs Sketch

Od samotnýho prvopočátku navrhuju webové stránky, newslettery a bannery ve Photoshopu. Proč? Jednoduše, protože kdyby vývojář/programátor/markeťák potřeboval zdroj, v přípdě PSD jde o jistotu, že ho otevře. Ze začátku kdy se člověk s nástrojem učí, nepříjde mu, že by byl nějak těžkopádný a zbytečně „objemný“. Až relativně nedávno mi člověk z oboru sdělil, že weby navrhuje v InDesignu. Po objemnější diskusi jsem pochopil proč tomu tak je. Doba striktně rastrových webů je dávno pryč a v momentě, kdy si uvědomíte, že pro responzivní a flatový design vám stačí vektorový program (s klidem si vystačíte např. s Gravitem). Samozřejmě, občas je nutné poupravit fotografii, obrázek (jako alternativa k Photoshopu může sloužit např. Pixlr), ale ve výsledku je nutné dodat, že na samotný návrh webových stránek, novinek do mailu a online reklamy (bannery, slidery, atd.) vám jednoduše stačí Adobe XD, nebo Sketch.

 

Sketch má neskutečnou výhodu v modulech/pluginech, které je schopné po celém internetu sehnat a integrovat. Nejenom, že zrychlíte svou práci, ale rapidně si ji ulehčíte. Jako nejpříjemnější aspekt mi příjde, že když chcete zvětšit/zmenšit skupinu objektů, tak dodržuje proporce všude. Nejenom ve velikosti, ale i v mezerách např. Naproti tomu XD dokáže nakrásno pracovat s PSD soubory a dokonce nemá problém s vrstvama, takže nepoužíváte jenom tzv. inteligentní objekt (zdroj se zobrazí až po rozkliknutí), ale plnohodnotný zdroj s vrstvama a vlastnostma.

 

 

Těžko říct, která aplikace je lepší. Každá má svoje pro a proti. Navíc, Adobe XD je k dispozici jak na platformě Windows tak i na MacOS, oproti Sketchi, který mi příjde díky UI a pluginům atraktivnější a levnější, ovšem bohužel je k dipozici pouze pro Apple zařízení. Na jednu stranu se snažím o informovanost týkající se Sketche a na druhou se stále učím s XD, který je dále ve stádiu Bety a nelze ho tedy považovat za dokončený produkt.

Zatím mi z vlastních poznatků vychází lépe Sketch, už jenom kvůli široké nabídce pluginů a proto, že jsem narazil na nespočet firem v ČR, které s ním pracují a upřednostňují ho před Adobe produkty. Samozřejmě, uvidíme jak na tom bude ve finální verzi.

2018-07-10T23:30:00+00:00

Leave A Comment